En styrket indsats for ældre og deres pårørende under nedlukningen.

Venstre er klar til at hjælpe ældre og deres pårørende, der har været særligt hårdt berørt af nedlukningen af Danmark. Både for de tusindvis af ældre, der bor på plejehjem, aleneboende samt demensramte ældre der siden nedlukningen af marts har måtte leve under strenge restriktioner, ensomhed og afsavn. De og deres familier fortjener en styrket indsats, da de er nogle af de sårbare borgere der på egen krop har mærket de hårde konsekvenser af nedlukningen.

Vi afsætter samlet 200 mio. kroner til indsatserne. Konkret foreslår vi en ”nu og her aflastning” til personer, der har passet en ældre eller dement partner i hjemmet 24/7. Det gælder for pårørende til de godt 25.000 demente der bor alene, og de knap 40.000 danske familier der har demens i hjemmet. Vi foreslår at kommunerne tilbyder de pårørende til de ældre en aflastning frem til sommerferien, så de pårørende ikke går ned med stress, angst eller depression. Samtidig lægger vi op til at aleneboende demente frem mod sommerferien får besøg af den lokale demenskoordinater, som kan følge op på oversete udfordringer. Det er nødvendigt for at få skabt et overblik, så vi kan hjælpe bedst muligt og henvise den ældre tilde rette tilbud hurtigst muligt.

De strenge restriktioner der har været på landets plejehjem siden 2020 kommer med en pris. Ensomhed, afsavn og isolation har været triste følgesvende under nedlukningen. Når hverdagen ændres så fundamental, skal vi også sørge for at få den på rette spor igen. Venstre ønsker at give de ældre mere af deres hverdag tilbage, og at aktiviteter med frivillige genoptages. Udeaktiviteter som cykling uden alder eller dans er blot et par eksempler på hvordan udeaktiviteter kan sprede glæde og stimulere sanserne. Som et supplement ønsker vi også øge tilknytningen af ergoterapeuter for styrke de ældres mulighed for at deltage i aktiviteterne.

Recent responses