Nyhedsbrev

Skriv dig op nu og modtag mit
regelmæssige nyhedsbrev

smsopdatering
Regeringen glemmer danskernes retssikkerhed

 

michael.forklarer.kaffebord.160x140

Debatindlæg den 9. februar Venstre mener, at kriminalitet begået af 14-årige også skal straffes. Det skyldes, at konsekvenserne for offeret er det samme, uanset om gerningsmanden er 54 eller 14 år. Offeret har ikke blot haft en grufuld oplevelse, men tanken om at løbe ind i den kriminelle dagen efter, bidrager til at gøre oplevelsen endnu mere uudholdelig.

 

Det er desværre det ofrene fra de voldsomme overfald, der fandt sted i november måned på Randers’ stisystemer gennemgår nu. For som Randers Amtsavis skrev den 30. januar, valgte Vestre Landsret netop at omgøre byrettens kendelse, ved at løslade de tre 14-årige. De tre kriminelle blev derfor udelukkende løsladt, på grund af regeringens tiltag om at hæve den kriminelle lavalder.

 

Så når Arne Skov den 7. februar efterlyser socialpolitiske tiltag, bliver han slemt skuffet. For ikke alene har regeringen hævet den kriminelle lavalder. Justitsministeren har også meddelt, at der fratages cirka 30 millioner til sikrede pladser. Det betyder, at når 14-årige begår overfald som dem på Randers’ stisystemer, er der mulighed for, at de hverken ender i fængsel eller på en institution. Vi kan altså risikere, at vi hurtigt møder dem på gaden igen.

 

Justitsministeren forklarer besparelsen med, at hvis der bliver dømt færre unge kriminelle, så er der brug for færre pladser. Men det er jo en forrykt tankegang. Blot fordi de kriminelle 14-årige ikke bliver fængslet, stopper de jo ikke med at begå ulovlige handlinger. Nærmere stik modsat.  

 

Regeringen har således ingen løsning på problemet med de unge kriminelle. Indtil videre har de kun meddelt besparelser og hævet den kriminelle lavalder. To tiltag, hvis eneste effekt er at fjerne den almindelige danskers retssikkerhed. Jeg håber derfor, at Justitsministeren snarest forholder sig til den manglende logik, der huserer i lovgivning på dette område. Både for ofrenes skyld, men også for de unge kriminelle, som bliver svigtet af staten.

 



Artikler om samme emne