| Gensyn med de libyske frihedskæmpere |
|
Onsdag, den 22. juni bød for Michaels vedkommende på et gensyn med Libyen, som han også besøgte tilbage i maj-måned. Denne gang varede turen kun en enkelt dag, og rejsen frem og tilbage var noget mere komfortabel. I modsætning til sin første tur, hvor Michael sammen med Venstres udviklingsordfører, Karsten Lauritzen, tog turen fra Egypten gennem Sahara til frihedskæmpernes hovedby, Benghazi, rejste han denne gang sammen med en delegation fra Folketinget, arrangeret af Udenrigsministeriet. Sidste del af rejsen foregik i øvrigt med et af forsvarets Hercules transportfly eskorteret af F-16-jagere.
Michael og den øvrige delegation, der bl.a. talte Socialdemokraternes formand Helle Thorning-Schmidt og udenrigsminister Lene Espersen, blev mødt af jublende, libyske borgere med dannebrogsflag i hånden. Der var imidlertid også god grund til at fejre, for besøget faldt sammen med, at Danmark endelig gav de libyske frihedskæmpere den politiske anerkendelse, de så længe har sukket efter – noget som Michael længe har presset på for.
Besøget bød bl.a. på et møde med frihedsrådet, TNC’s formand og en række andre højtstående personer fra landets nye demokratiske bevægelse. Ligesom efter sit første besøg rejste Michael hjem med et indtryk af en libysk befolkning med et intenst ønske om at slippe af med den mangeårige diktator, Gadaffi, og i stedet erstatte ham med en folkevalgt regering.
Artikler om samme emne
|


