Bedre og hurtigere adgang til Tirstrup
Transportmulighederne til og fra Århus Lufthavn skal forbedres. Indenrigsflyvning er en integreret og nødvendig del af vores infrastruktur, men hvad nytter det at have en lufthavn, hvis det tager både hele og halve timer at komme dertil? Derfor skal vejen til Tirstrup opgraderes til en motorvej.
Skal vi have Tirstrup op i lufthavnenes superliga, er vi nødt til at få skabt en bedre infrastruktur omkring lufthavnen. Her ser Michael gerne, at vi får en motorvej på strækningen fra E45 og ud til lufthavnen, da der bortset fra et par kilometer er motortrafikvej det meste af vejen. En opgradering til motorvej burde kunne klares inden for en overskuelig pris- og tidshorisont.
Letbane vil knytte Tirstrup sammen med Århus En motorvej fra Århus til Tirstrup gør det imidlertid ikke alene. En af de absolutte fordele ved lufthavnen uden for København er Metroen, der ikke blot kører lige til døren, men standser inde i lufthavnen. Som tilrejsende uden bil er det fantastisk komfortabelt at træde ud af flyvemaskinen og ind i et tog, der fragter dig ind til centrum på et kvarter.
Derfor er det alfa og omega, at Tirstrup tænkes ind i planerne om en letbane i og uden for Århus. Der foreligger allerede i dag en række skitser til mulige udvidelser af letbaneprojektet, men ikke én rummer en strækning mod Tirstrup og resten af Djursland. Det duer simpelthen ikke, hvis ønsket er, at Århus Lufthavn skal udvikle sig til mere end blot en mindre flyveplads i provinsen.
Michael forudser, at mange i disse klimatider vil rynke på brynene over forslag, der skal styrke en lufthavn og dermed flytrafikken. Dog mener han, at vi imidlertid ikke kommer udenom, at flyvemaskiner er en væsentlig del af vores infrastruktur, fordi de knytter landsdelene tættere sammen. Det nytter dog ikke meget, hvis lufthavnene ikke er forbundet med det øvrige transportsystem, og derfor er vi nødt til at styrke adgangen til og fra Tirstrup.
|


